3. feb.
Rozpočet pri kúpe auta
Veľa zákazníkov sa na nás obracia ohľadom preverenia auta a často majú aj konkrétnu predstavu o rozpočte na vozidlo. Avšak nie vždy si uvedomujú všetky finančné náklady, ktoré so sebou kúpa auta nesie. Až priveľmi často do kúpy investujú skoro všetky voľné finančné prostriedky, čím sa samotná kúpa môže stať veľmi stresujúcou záležitosťou.
Koľko stojí auto
Vedeli ste o tom, že priemerný motorista je vlastníkom vozidla 4 roky? To znamená, že za život pravdepodobne vystrieda viac ako 10 vozidiel, pričom za ne v priemere utratí viac ako 100 000 EUR.
Ak sa nad tým zamyslíte hlbšie, auto je v poradí druhá najdrahšia vec, ktorú si priemerný človek kupuje. Na prvom mieste je samozrejme bývanie.
Stres
Z dôvodu nesprávne zvoleného, častokrát priam až prestreleného rozpočtu na kúpu vozidla majú motoristi stres:
- Čo ak sa mi auto pokazí a bude vyžadovať drahú opravu?
- Čo ak havarujem a nebudem mať na opravu?
- Čo ak mi auto ukradnú?
Proti týmto rizikám sa dá efektívne brániť (nie však úplne eliminovať) viacerými opatreniami, ktoré prispejú k pokoju na duši: - Voľba správneho rozpočtu a dostatočná rezerva
- Riadne preverenia stavu vozidla pred kúpou
- Zoznámenie sa s prevádzkovými a servisnými nákladmi
- Poistenie vozidla
Rezerva
Je to podobné ako s domácimi zvieratkami. Je vhodné ešte pred kúpou zistiť čím sa živia, v akom prostredí im je dobre, či sú viac divoké alebo mierumilovné. To, že exotickejšie zvieratá ako napríklad opice jedia banány, vedia asi všetci. Avšak viete koľko stojí prevádzka Mercedesu triedy S?
Rezervu je potrebné voliť s ohľadom na triedu vozidla, jeho očakávané prevádzkové náklady a prípadné poruchy. U vyššie spomenutého Mercedesu triedy S by ste mohli ostať zaskočení, že pri staršom vozidle môžete za pár návštev v servise zaplatiť viac, ako vás stálo samotné vozidlo. Ak s tým nepočítate, vie to zamrzieť. Predchádzajte tomu vhodnou rezervou.
Financovanie
O tom, či a kedy sa financovanie oplatí si rozoberieme v inom článku. V krátkosti však rátajte s nasledovným:
- Auto úver / bezúčelový úver – u staršieho vozidla veľmi zvážte. Ak vám auto ukradnú alebo pri havárií dôjde k veľkej finančnej strate, vozidlo budete napriek tomu musieť splatiť.
- Klasický (operatívny) leasing – až do poslednej splátky nie ste majiteľom vozidla. Oplatí sa u novších vozidiel a výhodou je, že vozidlo bude poistené voči odcudzeniu alebo havárií.
- Hotovosť – u starších vozidiel najlepšia voľba, u novších sa nemusí vždy oplatiť.
Naše odporúčania na rozpočet
Ak sa chcete vyhnúť stresu z nečakaných udalostí, odporúčame aby ste za nákup vozidla neplatili viac ako približne 30% voľných finančných prostriedkov (hotovosť, alebo čistý mesačný príjem pri financovaní) a takisto mysleli na adekvátnu rezervu.
#nekupujkybel